Yukarı

Türkiye Oturma İzni - Göçmenlik - Vatandaşlık

Türkiye Turistik Vize

Türkiye turistik Vize
Vize, en bayağı tabiri ile bir devletin resmi makamlarınca ülkesine gezi edecek yabancılara verdiği ve pasaportlarına işlediği izin belgesidir. Devletler ulusal egemenlik yetkilerini kullanarak ülkelerine seyahat edecek yabancıları uyruklularına gore farklı vize rejimlerine tabi tutmuştur.

Her yıl ülkemize tatil yapmak amacı ile çok sayıda gezgin gelmektedir. Bu tarz şeylerin bir kısmını Türkiye’nin muafiyet uyguladığı ülke vatandaşları, bir kısmını da vize rejimi uyguladığı ülke yurttaşları oluşturmaktadır. Türkiye’nin uyguladığı vize rejimi karşılıklılık ilkesi gereğince, ülkeden ülkeye değişiklık göstermektedir.

 Türkiye’nin vize uyguladığı ülke vatandaşlarının ülkemize ulaşmadan önce vize almaları gerekmektedir. Türkiye’ye tatil, seyahat ve gezim amacı ile gelen yabancıların Türkiye turistik Vize Başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Turkiye-turistlik-vize

Türkiye turistik Vizesi nasıl Alınır?
Turistik Vize başvuruları, kaide olarak, yabancının sürekli ikamet etmiş olduğu ülkenin Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğinden alınmaktadır. Ancak bazı ülke vatandaşları dış temsilciliğe fiilen gitmeden gezinsel vize başvurularını elektron ortamda yapabilmektedirler. Vize başvurusunda bulunan yabancıdan gelir durumunu gösterir belge, geri dönüşü destekleyen belge, otel rezervasyonu ve davetiye talep edilmektedir. Buradaki amaç, ferdin ziyaretinin amacına uygun olup olmadığını denetimünün sağlanmasıdır.

Türkiye’ye vize başvurusunda bulunan yabancıların vize bitim süresinden sonra en az 60 gün geçerli pasaport veya geçişlik yerine geçerli belgeye haiz olması istenmektedir.

 Türkiye’ye gelmek için, yabancının davet mektubu ile turist vize başvurusunda bulunmuş olduğu durumlarda, davet mektubunda davette bulunan Türk vatandaşının kimlik numarasının, ikamet adresinin, mesajşim numarasının, yabancının kalacağı sürenin ve hangi amaçla geldiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan yabancının çağrı eden Türk vatandaşı ile akrabalık ilişkisinin bulunmuş olduğu durumlarda, bunun davet mektubunda belirtilmesi istenmektedir. Ek olarak, çağrı edenin yabancının bütün barınma harcamalarını üstleneceğini belirttiği durumlarda, başvuru sahibinin yeterli maddi düzene sahip olması aranmaz. Bu durumda, davet eden ferdin gelir durumunu gösterir belge istenmektedir.

Yabancıya çağrı mektubu yollayan her vakit gerçek kişiler (şahıslar) olmayabilir, kimi zaman tüzel kişiler de çağrı mektubu yollamaktadır. Şirketlerin, kurumların çağrı mektubu yolladığı durumlarda, vergi levhası talep edilmektedir. Ek olarak, davetiye gönderilen yabancının iaşe ve ibatesinin bu müessese tarafından karşılanacağının beyan edilmesi istenmektedir. Bu durumda yabancıdan yeterli maddi düzene haiz olduğuna dair belge istenmemektedir. Söz konusu belge çağrı eden kurum tarafınca verilmektedir.

Gezinsel vize başvurusunda, yabancıdan geri dönüşü destekleyen belge istenmektedir. Konsolosluğun bu belgeyi istemekteki amacı kişinin geri dönüşüne ilişkin emare oluşturmaktır. Özellikle, ekonomisi gelişmeyen ve yüksek oranda işsizlik problemi olan ülkelerin vatandaşları gayri resmi olarak çalışmak amacı ile Türkiye’ye gezinsel vize alarak gelmekteler.  Resmi makamlar yasalara aykırı göçün önünü almak için geri dönüşü destekleyen belge istemektedir. Yabancının ülkesinde malvarlığı veya sürekli işi bulunduğuna dair belgeler destekleyici belge olarak kabul edilmektedir. Örneğin, ferdin maaş bordrosu, iş yeri etkinlik belgesi, öğrenci belgesi, banka hesap dökümü, taşınmaz emlak tapusu destekleyici belge olarak sayılmaktadır.

 

Türkiye turistik Vize İçin lüzumlu Evraklar
Türkiye Dış Temsilciliği aracılığı ile gezinsel vize başvurusunda bulunan yabancıların randevu gününde tüm belgeleri hazır ederek randevuya bizzat gelmeleri istenmektedir. Elektron vize başvurularında ise, online başvuru formu doldurulacak, talep edilen belgeler taranarak sisteme yüklenecektir. Türkiye’nin turistik vize başvurularında istediği belgeler ülkeden ülkeye nazaran değişiklık göstermekle birlikte, kural olarak, aşağıdaki belgeler istenmektedir.

Pasaport veya yerine geçerli belge;
Biyometrik Fotoğraf;
Gelir durumunu veya çağrı eden kişinin gelir durumunu gösteren belge;
tayyare rezervasyonu;
Otel rezervasyonu yada davetiye;
Geri dönüşünü destekleyen belge (Tapu, işyeri izin belgesi, maaş bordrosu, banka dekontu vs.);
seyahat Sigortası.

Yardımcı Olabilir miyim?


Whatsapp'tan iletişim Kur


Merhaba, Buyrun..