Yukarı

Türkiye Oturma İzni - Göçmenlik - Vatandaşlık

Türkiye Öğrenci Vizesi

Türkiye’de her hangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilerin Türkiye’ye gelmeden önce “öğrenci vizesi” almaları gerekmektedir. Öğrenci vizesi, yabancı uyruklu öğrencinin vatandaşı olduğu ülkenin yada ikamet izni ile ikamet ettiği ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından verilmektedir. Öğrenci vizesi alacak yabancı uyruklunun Türkiye’deki üniversiteden gelen “Üniversite Kabul Yazısını” Türkiye Dış Temsilciliğine sunması gerekmektedir. Öğrencinin pasaportuna öğrenci vizesinin işlenmesi gerekmekte olup Türkiye’ye öğrenci vizesi almadan, vize muafiyeti veya diğer vize türü ile gelenlerin kişilerin kayıt işlemi yapılmamaktadır.

Öğrenci vizesi ile Türkiye’ye gelip üniversiteye kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin öğrenim amaçlı ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafınca verilen Öğrenci vizesinin süresi ülkelere farklılık göstermektedir. Öğrenci vizeleri 30 yada 90 gün şeklinde verilmektedir. Yabancı öğrencinin bu süreyi doldurmadan ikamet etmiş olduğu il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaatta bulunarak öğrenim amaçlı ikamet izni alması gerekmektedir.

 Öğrenci ikamet izin başvuruları Göçmen büro danışmanları tarafınca yapılmaktadır. Bu işlemleri bizimle iletişime geçerek yapmış oldurabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi lüzumlu Evraklar
Öğrenci Vizesi başvuru Formu;
en az 1 yıl geçerli geçişlik;
Yabancının üniversiteye kabul edildiğine dair yazı;
1 tane vesikalık fotoğraf;
Vize harcı.
Öğrenci vize başvurularında istenilen evraklar uyruğunda bulunduğunuz ülkeye gore değişim arz etmektedir. Genel olarak istenilen belgeler yukarıdaki gibidir.

Öğrenci vizeleri tek girişli olup, öğrenci vizesi ile ülkeye giriş yapmış olduktan sonrasında yabancının öğrenim fakatçlı ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Öğrenim amaçlı ikamet izni başvurusu yapmadan yabancının Türkiye’den çıkış yapması durumunda, vizesi iptal olacaktır. Vizesi iptal olan yabancı Türkiye’ye vize muafiyeti kapsamında yeniden giriş yapsa dahi öğrenim amaçlı ikamet izni alamayacaktır. Bu durumda, yabancının tekrar ülkesine dönerek öğrenci vizesi alması gerekecektir. Mağduriyet yaşanmaması adına bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi İstenmeyen Kişiler
Yabancının aşağıdaki durumlardan birini taşıması halinde öğrenci vizesi talep edilmemektedir.

5203 Sayılı Kanun çerçevesinde Mavi Kart sahibi olan yabancı uyruklu öğrenciler;
Türkiye’de çalışma izni yada ikamet izni ile ikamet eden ebeveynlerin çocuğu olan yabancı uyruklu öğrenciler;
Orta ve Yüksek Öğretimini Türkiye’de tamamlayan ve 1 yıldan fazla ara vermemek kaydıyla lisans ve(ya) yüksek lisans eğitimine süregelen yabancı uyruklu öğrenciler;
Türkiye’de bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olup, daha önce öğrenci vizesi alan ve öğrenim amaçlı ikamet izni ile ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerin ara vermeden bölüm değişikliği yaptığı durumlarda öğrenci vizesi talep edilmemektedir.
Yabancı uyruklu öğrenciler daha önce her hangi bir üniversite programına kayıt olup da sonradan bölüm yada üniversite değiştirmeleri durumunda, yeni öğrenci vizesi talep edilmemektedir. Fakat bu kişilerin aynı il içinde değişim yapmaları durumunda yeni öğrenci belgelerini İl yada ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ibraz etmeleri, il değişikliği yapmış olmaları durumunda ise ikamet ettikleri il Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Yardımcı Olabilir miyim?


Whatsapp'tan iletişim Kur


Merhaba, Buyrun..