Yukarı

Türkiye Oturma İzni - Göçmenlik - Vatandaşlık

Turkuaz Kart

Kimler Turkuaz Kart Sahibi Olabilir?
Yüksek nitelikli iş gücü olabilecek eğitim, ücret, tecrübe ve mesleki informasyon, bilim ve teknolojiye katkı benzer biçimde niteliklere sahip olan kişiler,
Yüksek nitelikli yatırımcı olabilecek yatırım ve ihracat düzeyi ile istihdam ebatlarına haiz olan ve teknolojik ve bilimsel gelişmeye katkı sağlayabilen kişiler,
Bilim, teknoloji ve sanayi benzer biçimde alanlarda uluslararası başarılara haiz olan ve ülke menfaatleri için yararlı olacağı önde gelen bilim insanı ya da araştırmacılar,
Kültürel, sanat veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan kişiler,
Türkiye Cumhuriyeti’nin tanınırlığı ve milli menfaatleri ile ilgili mevzularda Türk kültürünün yararına olacak şekilde uluslararası alanda faaliyetlerde bulunan kişiler Turkuaz Kart sahibi olabilirler.
 

Turkuaz Kart Başvurusu
turkuaz-kart

Yukarıdaki nitelikleri taşıyan ve çalışma izni Turkuaz Kart başvurusu yapmak isteyen yabancılar Türkiye içinde doğrudan müracaat sistemi üzerinden, yurt haricinde ise başvuracak ferdin vatandaşı olduğu yahut yasal olarak bulunmuş olduğu ülkedeki Türk dış temsilcilikleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Başvuru işlemleri Göçmen ofis danışmanları tarafınca gerçekleştirilmektedir. Çağrı merkezimiz yahut e-posta adresimiz yolu ile danışmanlarımıza ulaşabilir ve Turkuaz kart başvurusu işlemlerinizi en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Turkuaz Kart ilk başlarda 3 senelik geçiş süresi belirlenerek verilmektedir. Bu 3 yıllık geçiş süresi içinde kart sahibi Türkiye haricinde bakanlıkça belirlenen süreden daha çok bir süre kalmaz ve kart iptal edilmezse, geçiş süresi kaydı kart sahibinin başvurusu ile kaldırılır ve süresiz kart verilir. Geçiş süresinin dolmasına 180 gün kala veya her durumda geçiş süresi dolmadan önce yapılabilir. Bu süre dolduktan sonra geçiş süresinin kaldırılması ve sınırsız kart asahip olmak için yapılan müracaat reddedilir ve Turkuaz Kart geçersiz hale gelir.

Kart sahibi olmaya hak kazanan yabancı kişilerin eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına kart sahibinin yakını olduğunu gösteren ve oturum izni yerine geçen bir belge verilir.

Kartın sahipleri süresiz çalışma iznine haiz yabancıların Türkiye’de haiz olduğu tüm haklarda yararlanabilirler.

 

Turkuaz Kart alabilecek nitelikli yabancılar şunlardır:

bilimsel nitelikli olarak uluslararası alanda kabul görmüş çalışmaları bulunanlar
Teknoloji, bilim veya sanayide Türkiye için stratejik olabilecek bir alanda öne çıkmış olanlar
İstihdam, ihracat yahut yatırım olarak Türk ekonomisine kayda kıymet bir katkı sağlayanlar
***Geçici koruma sağlanması kararı verilen yabancılar için yukarıdaki nitelikler aranmamaktadır.

 

Turkuaz Kart sahibi yabancının hak ve yükümlülükleri

Kartın sahibi yabancılar sınırsız çalışma iznine haiz yabancılarla aynı haklara haizdir. Kart sahibi yabancıların bazı avantajları bulunmaktadır:

Türkiye’de askerlik yapma yükümlülükleri bulunmamaktadır.
Seçme ve seçilme hakları yoktur ek olarak kamu görevlerine giremezler.
Toplumsal güvenlik ile ilgili kazanılmış hakları var ise bu hakları saklıdır sadece söz konusu hakların kullanımında ilgili mevzuat hükümlerine doğal olarak olurlar.
Türkiye’deki oturum, çalışma, yatırım, gezi, miras, ticari faaliyet, taşınır ve taşınmaz satın alma ve bağışlama gibi konularla ilgili işlemleri, ilgili kuruluş ve kurumlar tarafından Türk yurttaşları ile aynı şartlarda ve aynı mevzuatlara nazaran yürütülür.
Söz konusu hak ve yükümlülüklerin bazılarının kullanılabilmesi için özel kanunlarda Türk vatandaşı olma koşyüce aranmış olabilir. Bu şekilde durumlarda kart sahibi olan kişiler bu haklardan yararlanamazlar.

Türk vatandaşlığı Kanunu’na göre kart sahibi ve yakını, millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından bir çekince oluşturacak yahut engel teşkil edecek bir durumu olmadığı takdirde, geçiş süresi kaydının kaldırılması koşyüce ve Bakanlık teklifiyle Türk yurttaşlığını kazanabilir.

Turkuaz Kart sahibi olmaya hak kazanların yakınları için kart sahibi yakını kartı verilmektedir.

Turkuaz Kart sahibi yakını kartı, kartın geçerlilik süresi içinde oturum izni yerine geçer.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı kart geçersiz hale gelirse, kart sahibi yakını için düzenlenen bu kart da Genel Müdürlükçe iptal edilir.

Yardımcı Olabilir miyim?


Whatsapp'tan iletişim Kur


Merhaba, Buyrun..